Pokój Gier #1: Carcassonne

czubatka.pl :: gry planszowe :: okładka carcassonneNiniejszym pragnę zapoczątkować serię prezentacji/ recenzji gier. Jak niektórzy wiedzą mam ich kilka a mało kto z Was zna więcej niż ćwiartkę mojej kolekcji. W kolejnych wątkach przedstawiał będę gry, w które dzięki temu, być może zechcecie kiedyś zagrać.

Na pierwszy ogień idzie Carcassonne, gra, która to jako pierwsza znalazła się u mnie na półce. … a oto dlaczego.

Carcassonne to francuskie miasto, które zasłynęło z potężnego pasa fortyfikacji. Fortyfikacje zostały postawione przez Rzymian około 100 lat p.n.e. Z biegiem lat fortyfikacje były rozbudowywane i stanowiły niezwykle istotny punkt strategiczny w wielu walkach.

W grze Carcassonne układamy żetony na których widnieją klasztory, fragmenty fortyfikacji, pól oraz dróg. Żetony możemy układać jedynie tak by pasowały bokami (np. fortyfikacje obok fortyfikacji, droga do drogi itp. ) Ustawiając elementy miasta kładziemy na nich pionki. Ustawione na różnych elementach miasta będą spełniały różne role i tak np. pionek ustawiony na fortyfikacjach będzie rycerzem, ten na klasztorze będzie mnichem, ten na polach rolnikiem. W momencie gdy element ten zostanie ukończony (np. gdy fortyfikacje będą miały mury ze wszystkich stron), wtedy gracz mający tam pionka dostaje punkty, tym więcej im większy jest zamknięty obszar. Grę urozmaica szereg dodatków. Dodatki te zwiększają ilość możliwych strategii, zwiększają interakcję sprawiając, że gra nieszybko się znudzi.

czubatka.pl :: gry planszowe :: rozgrywka carcassonne
w trakcie gry

Carcassonne zalicza się do gier familijnych w związku z czym charakteryzuje się ona łatwością i płynnością rozgrywki. Polecam ją każdemu kto lubi lekkie i szybkie gry oraz akceptuje pewien stopień losowości.

Carcassonne w 2001 roku otrzymało najbardziej prestiżową nagrodę na rynku gier planszowych, czyli Spiel des Jahres.

Autor: Klaus-Jürgen Wrede

Liczba graczy: 2-5(6)

Wiek: 8 lat i więcej

Czas: 60 minut

Złożoność gry: 2/5

OCENA: 7/10

Internety:

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/822/carcassonne

Zobacz też:

Pokój Gier #2: Cywilizacja : Poprzez wieki