Pokój Gier #5: Le Havre (Harvest trilogy 2/3)

Logo Le HavreKolejną grą Zbożowej Trylogii jest Le Havre, która znajduje się obecnie na wysokim dziewiątym miejscu w rankingu serwisu boardgamegeek.com. Przez wielu graczy uważane za grę dużo lepszą od Agricoli (aktualnie drugie miejsce ww zestawieniu).

W Le Havre bawimy się w zarządzanie portem. Korzystając odpowiednio z dostarczanych surowców wznosimy budynki, budujemy statki, wysyłamy towary na handel itp. Sama mechanika gry jest bardzo prosta. Mamy do wyboru zebrać całość jednego rodzaju towaru z magazynu lub wykonać akcję w jednym z budynków reprezentowanych przez karty.

Co kilka kolejek następuje koniec rundy i musimy wyżywić naszych robotników. Wraz z końcem niektórych rund następują żniwa, które to pozwalają zwiększyć nasz dobytek (bydło i zboże). Na koniec gry liczy się ilość pieniędzy i wartość wybudowanych przez nas budynków.

Le Havre choć proste w mechanice, jest niesamowicie bogate w wybory i strategie. Być może nie ma ona takiego klimatu jak Agricola natomiast jest bardziej „mózgożerna”. Podobnie jak w Agricoli istnieje tu bardzo udany wariant jednoosobowy, co ostatnio stało się dla mnie ważnym kryterium wyboru gier, zważywszy na fakt, że Sylwester jest raz w roku a zwykle na nic poza Dixitem nie ma czasu bądź ochoty. Polecam Le Havre tym, którzy liczą na nieco bardziej wymagającą rozgrywkę niż w grach familijnych.

Autor: Uwe Rosenberg
Liczba graczy: 1-5
Wiek: 12 lat i więcej
Czas: 100-200 minut
Złożoność gry: 2/5
OCENA: 9/10

Na BGG:

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/35677/le-havre