Pokój Gier #3 – Industria

Okładka gry Industria :: czubatka.plCzasem zdarza się tak, że w natłoku gier, które trafiają w moje ręce, spora część z nich, niczym nie zawiniwszy, trafia do szafy i praktycznie w nią się nie gra. No ale w sumie m.in. po to stworzyłem ten cykl recenzji by takie gry Wam przybliżyć. Najlepszym przykładem jest gra Industria znanego projektanta gier Michaela Schachta. Gra pomimo tego, iż dostała się w moje ręce w tym samym momencie co gra Metro, od której moim zdaniem Industria jest o niebo lepsza, w praktyce zagrałem w nią mniej razy (zaledwie 2).

Industria jest grą licytacyjną. W czasie gry, która składa się z pięciu epok licytujemy żetony symbolizujące technologie, surowce, fabryki oraz żetony bonusowe. Żetony te co prawda mamy ale, żeby móc ich użyć musimy zapłacić ich koszt (zazwyczaj w surowcach). Jeżeli wybudujemy jakąś fabrykę pewnego surowca, zapewni nam ona nieograniczony dostęp do tego surowca (tzn. ilekroć do budowy jakiegoś budynku jest potrzebny tenże surowiec, jest on automatycznie opłacony). Żeby móc korzystać z budynków danej epoki, podczas gdy ona wciąż trwa, musimy wyłożyć żeton odpowiedniej technologii. Z koleji zaś żetony bonusów przyniosą nam korzyść punktową na końcu gry za każdy żeton, na którym widnieje symbol tegoż bonusu. Punkty poza wspomnianymi bonusami oczywiście dają nam budynki, technologie i co jest bardzo ważne, poszczególne linie produkcyjne (tzn. jeżeli budynki, które posiadamy należą do tej samej linii produkcyjnej) np. kopalnia żelaza – huta żelaza – huta stali ta zaś powiązana jest z kosownią itp. Tak więc trzeba nieco planować, co z powiązaniu ze skutecznym licytowaniem da najlepszy wynik.

Gra jest bardzo lekka, ale z możliwościami do kombinowania. Gry tego typu często bywają mózgożerne, czasochłonne i niewybaczające błędów. Industria jest inna. Nie jest to żaden hit, ale przyjemna gierka do zagrania raz na jakiś czas.

Autor: Michael Schacht
Liczba graczy: (2)3-4
Wiek: 10 lat i więcej
Czas: 60 minut
Złożoność gry: 3/5
OCENA: 6/10

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/8124/industria