Pokój Gier #2: Cywilizacja : Poprzez wieki

Tym razem przedstawiam Wam grę planszową wymagającą nieco więcej od graczy. Wymagającą nie tylko większego wysiłku umysłowego, ale i większej ilości wolnego czasu … Ale od początku – oto Through the Ages : A Story of Civilization czyli w polskiej wersji językowej – Cywilizacja : Poprzez wieki.

czubatka.pl :: Pokój Gier #2: Cywilizacja: poprzez wieki :: zdjęcie okładki

Gra Cywilizacja uczyniła krok milowy w dziedzinie gier. Nie mam jednak w tym momencie na myśli planszówki a dzieło Sida Meiera, w które niejeden zagrywał się kiedyś na pececie. Cywilizacja pozwoliła spojrzeć na gry komputerowe z zupełnie innej perspektywy. Nie bez powodu wspominam tutaj o komputerowej wersji „Cywilizacji”, gdyż to właśnie ona była pierwowzorem planszówki o tym samym (w polskiej wersji) tytule.

Za przeniesienie tego słynnego dzieła na stół odpowiedzialny jest czeski autor Vlaada Chvatil. Vlaada to jeden z obecnie najbardziej cenionych autorów gier planszowych. Do jego największych dzieł (obok gry, o której tutaj mowa) można zaliczyć Galaxy Trucker, Space Alert czy też najnowszy hit Dungeon Lords, które nota bene nie jest niczym innym jak planszową wersją innego komputerowego hitu – gry „Dungeon Keeper”. Jednak z całą pewnością to właśnie Cywilizacja : Poprzez wieki jest jego najbardziej cenioną grą. Szumnie piszę „planszówka” a tak naprawdę C:PW (pozwolicie, że będę pisał tytuł skrótem) to rozbudowana gra karciana.

Plansze (graczy oraz jedna wspólna) służą jedynie do oznaczania postępów i zliczania punktów. Karty mogą przedstawiać sławnych ludzi, cuda świata, wynalazki, jednostki militarne, ustrój polityczny oraz inne karty, dzięki którym można sprawić, że „nasza” cywilizacja będzie rozwijać się dokładnie tak jak chcemy. Oczywiście można też kolonizować nowe lądy, napadać na inne cywilizacje czy też wypowiadać wojny. Postępy cywilizacji zaznaczamy na torach kultury, wiedzy oraz siły miltarnej. Na końcu jednak będzie się liczyło tylko to ile udało nam się uzbierać punktów kultury.

czubatka.pl :: Pokój Gier #2: Cywilizacja: poprzez wieki :: zdjęcie rozgrywki

Cywilizacja nie jest grą dla „niedzielnych” graczy. Już samo tłumaczenie zasad może być czasochłonne a sama gra jest dosyć mózgożerna i potrafi potrwać nawet parę godzin. Jednak jak się już odnajdzie w tej grze (co wbrew pozorom nie jest takie trudne, choć wymaga na początku nieco determinacji) potrafi pochłonąć bez reszty. Przyznaję, że to jedna z moich ulubionych gier.

Autor: Vlaada Chvatil

Liczba graczy: 2-4

Wiek: 12 lat i więcej

Czas: 120 – 240 minut

Złożoność gry: 4/5

OCENA: 9/10

Polskim wydawcą jest Wydawnictwo Portal oraz portal Rebel.pl.

Gra na boardgamegeek.

Zobacz też:

Pokój Gier #1: Carcassonne

Pokój Gier #3 – Industria