Piwowarka Roku 2010

Jak świat długi i szeroki wiadomym jest, że światem rządzą mężczyźni, że wojują mężczyźni, że jesteśmy najlepszymi kucharzami, pilotami, kierowcami oraz że należy dziwić się temu, gdy kobieta zdobywa cenny laur, w dziedzinie przeznaczonej tylko dla (nie patrząc oczywiście na siebie) brzydszej części społeczeństwa. A przynajmniej twierdzą tak i dziwią się pewni redaktorzy poczytnych gazet lub czasopism. Ale nie o płci tu będzie a o piwie.

butelka po piwie z westvleteren

Otóż Grupa Żywiec, od poprzedniego roku (podczas Festiwalu Birofilia) organizuje konkurs na najlepszego piwowara w Polsce. Poprzednim zwycięzcą okazał się (ku uciesze pewnej części redaktorów) mężczyzna. Dokładnie był to Jan Krysiak, który uwarzył koźlaka dubeltowego. Nagrodą było wyprodukowanie sporej partii tego piwa przez ww. browar. Piwo to nabyłem i wpypiłem – okazało się smaczne i warte nagrodzenia!

Ale w tym roku stałą się rzecz niesłychana – zwyciężyła KOBIETA! Toż to wydarzenie podwójnie ciekawe, prawda? Kobieta i piwo. Nie do wiary… Ale do rzeczy. Dosłownie ale, bo pani Dorota Chrapek uwarzyła Belgijskie Pale Ale. Choć w krótkiej rozmowie przyznała, że bardziej liczyła na swojego portera bałtyckiego, to jednak podniebienia i nosy jurorów zachwyciły się wlaśnie ale.

Cóż, teraz wypada mi tylko czekać aż pierwsza warka rozlana będzie do butelek a potem wlana do mojego piwnego brzucha.

 

Na koniec kilka linków w temacie:

0. Piwo Roku 2010 :: czubatka.pl

1. Bracka Jesień 2010 w Cieszynie

2. Bracki Koźlak Dubeltowy – piwo od Mikołaja

3. Kobieta z Pogwizdowa warzy najlepsze piwo w Polsce